Critics’ Choice Awards 2019: See the full winners list

The critics have spoken. On Sunday night, the Broadcast Film Critics Association and Broadcast Television Journalists Association bestowed their annual Critics’ Choice Awards, honoring achievement in movies and TV over the past year.

Alfonso Cuarón’s black-and-white family drama Roma was named Best Picture, while Christian Bale picked up two acting honors for his portrayal of former Vice President Dick Cheney in Vice (he won both Best Actor and Best Actor in a Comedy), and a tie meant both Glenn Close and Lady Gaga went home with Best Actress honors.

That wasn’t the night’s only tie — in an earlier moment, Amy Adams and Patricia Arquette embraced one another as they both won Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television for their respective roles in Sharp Objects and Escape at Dannemora. 

Supporting actor and actress accolades went to Mahershala Ali for Green Book and Regina King for If Beale Street Could Talk. On the television side, The Americans was crowned Best Drama Series, while The Marvelous Mrs. Maisel won the comedy category.

In recent years, the Critics’ Choice Awards have been a somewhat accurate — but not infallible — predictor of Oscar success. Since 2008, the CCAs have correctly predicted the eventual Oscars winner for Best Picture seven times, Best Actor eight times, and Best Actress six times.

Taye Diggs hosted this year’s ceremony, held at the Barker Hangar in Santa Monica, Calif. See the full list of winners below.

FILM NOMINEES

BEST PICTURE

Black PantherBlacKkKlansmanThe FavouriteFirst ManGreen BookIf Beale Street Could TalkMary Poppins ReturnsWINNER: RomaA Star Is BornVice

BEST ACTOR

WINNER: Christian Bale — Vice
Bradley Cooper — A Star Is Born



Willem Dafoe — At Eternity’s Gate


Ryan Gosling — First Man


Ethan Hawke — First Reformed


Rami Malek — Bohemian Rhapsody


Viggo Mortensen — Green Book

BEST ACTRESS


Yalitza Aparicio — Roma


Emily Blunt — Mary Poppins Returns

WINNER (TIE): Glenn Close — The Wife
Toni Collette — Hereditary



Olivia Colman — The Favourite

WINNER (TIE): Lady Gaga — A Star Is Born
Melissa McCarthy — Can You Ever Forgive Me?

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: Mahershala Ali — Green Book
Timothée Chalamet — Beautiful Boy



Adam Driver — BlacKkKlansman


Sam Elliott — A Star Is Born


Richard E. Grant — Can You Ever Forgive Me?


Michael B. Jordan — Black Panther

BEST SUPPORTING ACTRESS


Amy Adams — Vice


Claire Foy — First Man


Nicole Kidman — Boy Erased

WINNER: Regina King – If Beale Street Could Talk
Emma Stone — The Favourite



Rachel Weisz — The Favourite

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

WINNER: Elsie Fisher — Eighth Grade
Thomasin McKenzie — Leave No Trace



Ed Oxenbould — Wildlife


Millicent Simmonds – A Quiet Place


Amandla Stenberg — The Hate U Give


Sunny Suljic — Mid90s

BEST ACTING ENSEMBLE

Black PantherCrazy Rich AsiansWINNER: The FavouriteViceWidows

BEST DIRECTOR


Damien Chazelle — First Man


Bradley Cooper — A Star Is Born

WINNER: Alfonso Cuarón – Roma
Peter Farrelly — Green Book



Yorgos Lanthimos — The Favourite


Spike Lee — BlacKkKlansman


Adam McKay — Vice

BEST ORIGINAL SCREENPLAY


Bo Burnham – Eighth Grade


Alfonso Cuarón — Roma


Deborah Davis and Tony McNamara — The Favourite


Adam McKay — Vice

WINNER: Paul Schrader — First Reformed
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly — Green Book



Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski — A Quiet Place

BEST ADAPTED SCREENPLAY


Ryan Coogler, Joe Robert Cole — Black Panther


Nicole Holofcener, Jeff Whitty — Can You Ever Forgive Me?

WINNER: Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters — A Star Is Born



Josh Singer — First Man


Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee — BlacKkKlansman

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER: Alfonso Cuarón — Roma
James Laxton — If Beale Street Could Talk



Matthew Libatique — A Star Is Born


Rachel Morrison — Black Panther


Robbie Ryan — The Favourite


Linus Sandgren — First Man

BEST PRODUCTION DESIGN

WINNER: Hannah Beachler, Jay Hart — Black Panther
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez — Roma



Nelson Coates, Andrew Baseman — Crazy Rich Asians


Fiona Crombie, Alice Felton — The Favourite


Nathan Crowley, Kathy Lucas — First Man


John Myhre, Gordon Sim — Mary Poppins Returns

BEST EDITING


Jay Cassidy — A Star Is Born


Hank Corwin — Vice

WINNER: Tom Cross – First Man
Alfonso Cuarón, Adam Gough — Roma



Yorgos Mavropsaridis — The Favourite


Joe Walker — Widows

BEST COSTUME DESIGN


Alexandra Byrne — Mary Queen of Scots

WINNER: Ruth Carter — Black Panther
Julian Day — Bohemian Rhapsody



Sandy Powell — The Favourite


Sandy Powell — Mary Poppins Returns

BEST HAIR AND MAKEUP

Black PantherBohemian RhapsodyThe FavouriteMary Queen of ScotsSuspiriaWINNER: Vice

BEST VISUAL EFFECTS

Avengers: Infinity WarWINNER: Black PantherFirst ManMary Poppins ReturnsMission: Impossible — FalloutReady Player One

BEST ANIMATED FEATURE

The GrinchIncredibles 2Isle of DogsMiraiRalph Breaks the InternetWINNER: Spider-Man: Into the Spider-Verse

BEST ACTION MOVIE

Avengers: Infinity WarBlack PantherDeadpool 2WINNER: Mission: Impossible — FalloutReady Player OneWidows

BEST COMEDY

WINNER: Crazy Rich AsiansDeadpool 2The Death of StalinThe FavouriteGame NightSorry to Bother You

BEST ACTOR IN A COMEDY

WINNER: Christian Bale — Vice
Jason Bateman — Game Night



Viggo Mortensen — Green Book


John C. Reilly — Stan & Ollie


Ryan Reynolds — Deadpool 2


Lakeith Stanfield — Sorry to Bother You

BEST ACTRESS IN A COMEDY


Emily Blunt — Mary Poppins Returns

WINNER: Olivia Colman — The Favourite
Elsie Fisher — Eighth Grade



Rachel McAdams — Game Night


Charlize Theron — Tully


Constance Wu — Crazy Rich Asians

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE

AnnihilationHalloweenHereditaryWINNER: A Quiet PlaceSuspiria

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

BurningCapernaumCold WarWINNER: RomaShoplifters

BEST SONG


“All the Stars” — Black Panther


“Girl in the Movies” — Dumplin’


“I’ll Fight” — RBG


“The Place Where Lost Things Go” — Mary Poppins Returns

WINNER: “Shallow” – A Star Is Born
“Trip a Little Light Fantastic” — Mary Poppins Returns

BEST SCORE


Kris Bowers — Green Book


Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk


Alexandre Desplat – Isle of Dogs


Ludwig Göransson — Black Panther

WINNER: Justin Hurwitz — First Man
Marc Shaiman — Mary Poppins Returns

TV NOMINEES

BEST DRAMA SERIES

WINNER: The Americans (FX)Better Call Saul (AMC)


The Good Fight (CBS All Access)

Homecoming (Amazon)

Killing Eve (BBC America)

My Brilliant Friend (HBO)

Pose (FX)

Succession (HBO)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES


Freddie Highmore — The Good Doctor (ABC)


Diego Luna — Narcos: Mexico (Netflix)


Richard Madden — Bodyguard (Netflix)


Bob Odenkirk — Better Call Saul (AMC)


Billy Porter — Pose (FX)

WINNER: Matthew Rhys — The Americans (FX)
Milo Ventimiglia — This Is Us (NBC)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES


Jodie Comer — Killing Eve (BBC America)


Maggie Gyllenhaal — The Deuce (HBO)


Elisabeth Moss — The Handmaid’s Tale (Hulu)

WINNER: Sandra Oh — Killing Eve (BBC America)
Elizabeth Olsen — Sorry For Your Loss (Facebook Watch)



Julia Roberts — Homecoming (Amazon)


Keri Russell — The Americans (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES


Richard Cabral — Mayans M.C. (FX)


Asia Kate Dillon — Billions (Showtime)

WINNER: Noah Emmerich — The Americans (FX)
Justin Hartley — This Is Us (NBC)



Matthew Macfadyen — Succession (HBO)


Richard Schiff — The Good Doctor (ABC)


Shea Whigham — Homecoming (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES


Dina Shihabi — Jack Ryan (Amazon)


Julia Garner — Ozark (Netflix)

WINNER: Thandie Newton — Westworld (HBO)
Rhea Seehorn — Better Call Saul (AMC)



Yvonne Strahovski – The Handmaid’s Tale (Hulu)


Holly Taylor — The Americans (FX)

BEST COMEDY SERIES

Atlanta (FX)

Barry (HBO)

The Good Place (NBC)

The Kominsky Method (Netflix)

WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)The Middle (ABC)


One Day at a Time (Netflix)

Schitt’s Creek (Pop)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES


Hank Azaria — Brockmire (IFC)


Ted Danson — The Good Place (NBC)


Michael Douglas — The Kominsky Method (Netflix)


Donald Glover — Atlanta (FX)

WINNER: Bill Hader — Barry (HBO)
Jim Parsons — The Big Bang Theory (CBS)



Andy Samberg — Brooklyn Nine-Nine (Fox)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES


Rachel Bloom — Crazy Ex-Girlfriend (The CW)

WINNER: Rachel Brosnahan — The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Allison Janney — Mom (CBS)



Justina Machado — One Day at a Time (Netflix)


Debra Messing — Will & Grace (NBC)


Issa Rae — Insecure (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES


William Jackson Harper — The Good Place (NBC)


Sean Hayes — Will & Grace (NBC)


Brian Tyree Henry — Atlanta (FX)


Nico Santos — Superstore (NBC)


Tony Shalhoub — The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

WINNER: Henry Winkler — Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

WINNER: Alex Borstein — The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin — GLOW (Netflix)



Laurie Metcalf — The Conners (ABC)


Rita Moreno — One Day at a Time (Netflix)


Zoe Perry — Young Sheldon (CBS)


Annie Potts — Young Sheldon (CBS)


Miriam Shor — Younger (TV Land)

BEST LIMITED SERIES

A Very English Scandal (Amazon)

American Vandal (Netflix)

WINNER: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)Escape at Dannemora (Showtime)


Genius: Picasso (National Geographic)

Sharp Objects (HBO)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Icebox (HBO)

WINNER: Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)King Lear (Amazon)


My Dinner with Hervé (HBO)

Notes from the Field (HBO)

The Tale (HBO)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


Antonio Banderas — Genius: Picasso (National Geographic)

WINNER: Darren Criss — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)
Paul Dano — Escape at Dannemora (Showtime)



Benicio Del Toro — Escape at Dannemora (Showtime)


Hugh Grant — A Very English Scandal (Amazon)


John Legend — Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)

 BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISIONWINNER (TIE): Amy Adams – Sharp Objects (HBO)WINNER (TIE): Patricia Arquette — Escape at Dannemora (Showtime)
Connie Britton — Dirty John (Bravo)



Carrie Coon — The Sinner (USA Network)


Laura Dern — The Tale (HBO)


Anna Deavere Smith — Notes From the Field (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


Brandon Victor Dixon — Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)


Eric Lange — Escape at Dannemora (Showtime)


Alex Rich — Genius: Picasso (National Geographic)


Peter Sarsgaard — The Looming Tower (Hulu)


Finn Wittrock — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)

WINNER: Ben Whishaw — A Very English Scandal (Amazon)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


Ellen Burstyn — The Tale (HBO)

WINNER: Patricia Clarkson — Sharp Objects (HBO)
Penelope Cruz — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)



Julia Garner — Dirty John (Bravo)


Judith Light — The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (FX)


Elizabeth Perkins — Sharp Objects (HBO)

BEST ANIMATED SERIES

Adventure Time (Cartoon Network)

Archer (FXX)

Bob’s Burgers (Fox)

WINNER: BoJack Horseman (Netflix)The Simpsons (Fox)


South Park (Comedy Central)

Read More

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.